Április 30-án, a magyar film napja alkalmából a Román Parasztmúzeum mozitermében vetítik a Lefkovicsék gyászolnak című 85 perces dramedyt.
1901. április 30-án mutatták be a legelső magyar játékfilmet, a Zsitkovszky Béla rendezésében készült A tánczot – ez a dátum 2018 óta a magyar film napja. A bukaresti Liszt Intézet idén Breier Ádám elsőfilmjével, a Lefkovicsék gyászolnak vetítésével ünnepli az évfordulót (facebook-esemény itt).
A film főszereplője Lefkovics Tamás, a nagyszívű, de konok bokszedző, akinek annyira megromlott a viszonya a fiával, hogy évek óta nem beszélnek egymással. Iván Izraelbe menekült az apjával való konfliktus elől, ortodox zsidóként ott él és alapít családot, Budapestről csak az édesanyjával tartja a kapcsolatot. Az anyuka váratlan halálakor Iván a hatéves kisfiával hazatér, hogy a zsidó hagyományoknak megfelelően egyhetes gyászt, shivát üljenek a szülői házban. A két férfin keresztül két világ feszül egymásnak, aminek a tétje a család egyesülése.
A Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjából kikerült alkotásra mostanig több mint 30 000 mozinéző volt kíváncsi Magyarországon, ezzel a legnézettebb inkubátoros nagyjátékfilm lett. A Lefkovicsék gyászolnak több amerikai zsidó filmfesztiválon szerepelt Miamitól Scottsdale-ig, New Yorktól Atlantáig és Palm Beachig, Szófiában pedig elnyerte a nemzetközi filmkritikus-szövetség díját.
A Lefkovicsék gyászolnak május 17-én kerül általános moziforgalmazásba Romániában Totul despre familia Lefkovics címmel; forgalmazója a Filmtett Egyesület. A filmet premier előtti díszvetítésen a kolozsvári Művész moziban lehet még megtekinteni az alkotók társaságában. A vetítést minikoncert követi (facebook-esemény itt).