Ötödik alkalommal adták át december 4-én, a budapesti Toldi moziban az Arany Blende trailer- és plakátdíjait. A zsűri fődíját az Emma és Eddie: a képen kívül című dokumentumfilm trailere kapta, a legjobb plakát Keltető (Hatchery) lett, a legjobb játékfilmes trailer a Hat hét című filmhez készült. A rendezvényen négy trailerpremier is volt, az előzeteseket az alkotók mutatták be.
Az Emma és Eddie: a képen kívül című filmhez az Arany Blendét érő előzetest Horváth Ádám készítette. A zsűri indoklása szerint: „Nem baj, ha jó a film. Egy jó trailer azonban ennél sokkal mélyebbre vág, gyorsan öl és hatékonyan hódít. Az Emma és Eddie: A képen kívül film híd két világ, a látszat és a valóság között – a trailer pedig tökéletesen megragadja ezt az ellentétet. Hihetetlenül bátran használ egyszerű zenéket és a történet miatt bevállal olyan dinamikát is, ami meglepő, váratlanul ér és két percben tűpontosan megmutatja a titkot, hogy nem az a fontos, kik vagyunk a kamera előtt, hanem az, hogy kik vagyunk, amikor a fények kialszanak.”
A legjobb játékfilm trailernek járó Ezüst Blendét a Hat hét trailer érdemelte ki, mivel „húz, feszít, sodor, elenged. A Hat hét trailerének feszes ritmusa volt az, ami magával ragadta a teljes zsűrit. Néha olyan feszesen pattogtatja a képeket mint egy pingpong meccs lecsapás előtti pillanatokban a labdát, és a kiállásokban pedig érzékeny finomsággal engedi közel a nézőt a főszereplő karakteréhez.” Az előzetes Bouandel Doraya munkája.
A Bronz Blende a legjobb teasert jutalmazta, ezt a Lefkovicsék gyászolnak teaser kapta, a trailerproducer Fehér Marcell. A zsűri indoklása: „Az alkotók igazán bátrak voltak: mertek formabontó, szinte szürreális teasert készíteni. A teaser ugyanis egy szájbarágós kisokos formátumát hozza, miközben ehhez a filmhez sem definíciókra, sem karakterbemutatókra nincs szükség. Hiszen – ahogy szépen kiderül a kisfilm során – itt semmi szövevényes vagy kusza nem fog történni. Ez a film kedves, természetes és emberi reakciókról szól. A teaser formátuma szándékosan ellentétes a film stílusával és zsánerével, ebből az ellentétből pedig egy finom, de nagyon hasznos geg születik.”
A Neon Blendét, a zsűri különdíját idén a Kojot négy lelke teasere kapta, a trailerproducer Boldizsár Péter.
A legjobb plakátok
A zsűri négy plakátot díjazott. A fődíjat a Keltető (Hatchery) plakátja kapta, amelynek alkotói Góg Emese és Török Ádám a Robbit Creative-tól, a fotót Borbély Ádám készítette. A zsűri indoklása így hangzott: „Sokáig elemeztük, vizsgáltuk a plakát alapját szolgáló fotót, az átlós ív adta feszültséget, a feliratok tipográfiáját az elhelyezéseket és arra a megállapításra jutottunk, hogy ezen a plakáton semmit nem lehetett volna tökéletesebbre szerkeszteni. Egy végletekig letisztult dizájnt látunk, ami a maga egyszerűségében képes történetet mesélni, drámát megjeleníteni és kiváncsiságot felkelteni.”
A legjobb koncepció díját a Kellemes Apokalipszist! című rövidfilm plakátja kapta, hiszen az „az eredeti perspektíva és a szokatlan nézőpont alkalmazásával emelkedik ki vizuálisan a mezőnyből. Ez a megoldás azonnal felkelti a néző érdeklődését, hiszen a plakát egyértelműen utal arra, hogy a film több műfajban is elhelyezhető: dráma, sci-fi és szatíra egyaránt lehet, ami izgalmassá teszi. A szokatlan kompozíció és az erőteljes, mégis egyszerű grafikai elemek olyan vizuális hatást keltenek, amely emlékezetessé teszi a plakátot. A plakát sikeresen kommunikálja a film komplexitását, miközben nyújt egyfajta ízelítőt a film különböző hangulati rétegeiből. Ez a plakát kiemelkedően erős abban, hogy egyedi módon felkeltse a kíváncsiságot, anélkül, hogy túlzottan elárulná a történet részleteit”. A plakátot Sós Zoltán tervezte.
A Semmelweis című film plakátja a legjobb kraft díját nyerte, amely „a kreatív ötlet exekuciójával kiemelkedik a mezőnyből. Az előtér arc- és a háttér pillanatképének egyidejűsége remekül érzékelteti a film dinamikáját: a háttérben a kórházi környezet, amely folyamatos munkát sugall, jól illusztrálja a film központi témáját. A plakát kompozíciója hitelesen előrevetíti a film hangulatát, a szereplők egymáshoz való viszonyát, miközben az érdeklődést felkelti. A kivitelezés minősége magas színvonalú: a színek, a fényképezés és a retusálás harmonikus egységet alkotnak, miközben vizuális elemei korhűek és hitelesek. A plakáton alkalmazott tipográfia hozzáértő elhelyezése a vizuális élményt erősíti, és a film komoly hangulatát is kifejezi. A plakát képes arra, hogy már első ránézésre megragadja a figyelmet, és tökéletesen összhangban van az életrajzi film műfajával”. A plakát alkotója Frank Rizzo.
Premierek
A díjátadó rendezvényen több trailerpremiert is tartottak. Itt debütált a Véletlenül írtam egy könyvet egyszerre játékos és érzelmes trailere, amit Lakos Nóra, a film rendezőja, Sümeghy Claudia producer és Bouandel Doraya, a trailer vágója mutatott be.
Schwechtje Mihály második nagyjátékfilmjének, a Sünvadászatnak a trailerét is bemutatta a producer, Petrovits Genovéva a trailer vágójával. A fiatal bébiszitter nehézségeit ábrázoló trailer kapcsán az alkotók elmondták, nem akarták a trailerben bemutatni a központi konfliktust, hogy az előzetes tudás ne menjen a filmélmény rovására.
A kínai-magyar My turn előzetesét a rendező Zhang Ge és a trailervágó, Maróti Misi mutatta be. A trailer a film erős, álomszerű hangulatát ragadta meg, a történet központjában egy Magyarországon élő kínai testvérpár áll.
Ditz Edit producer és Bedő Barna trailervágó a Bróker Marcsi történetét feldolgozó sorozatuk teaserpremierjét tartotta az Arany Blendén. Szó volt arról, milyen nehézségeken keresztül születik meg egy ilyen igaz történeten alapuló sorozat, hogyan járult hozzá maga az élő címszereplő a forgatáshoz és természetesen az, hogy szerezték meg a zenét a teaserhez és hogyan dolgozták át a trailerre.
A szerda esti gálán különdíjban részesült a Magyarázat mindenre plakátja (grafikusa Ghyczy Dia), a Jövő nyár plakátja (grafikusa Tóth Eszter) és a Mellékhatás című sorozat 2. évadának trailere (vágója Bedő Barna). A legjobb kampány különdíját a trailerzsűri és a plakátzsűri együttesen ítélte oda a Valami madarak teasere, trailere és plakátja számára (trailer- és teaservágó Fehér Marcell, plakáttervező Blik Dániel). Az online közönségszavazás nyertese A második aranykor: egy szerelem kihívásai című film trailere lett (vágója Takács Mária).
(az Arany Blende közleménye)