Egy iráni bíróság bűnösnek ítélte a rendezőt, amiért egykori diákja filmjéből lopott.
Azadeh Masihzadeh márciusban perelte be egykori tanárát, azzal vádolva Farhadit, hogy ellopta All Winners All Losers című dokumentumfilmje sztoriját, és forrásmegjelölés nélkül arra építette az Oscar-rövidlistára felkerült Egy hős (Ghahreman / A Hero) történetét (sőt, a dokumentumfilm főszereplője, Mohammad Reza Shokri, egy már szabadult fogvatartott is panaszt tett a fikciós változatból felé irányuló rágalmazás miatt, de az ő ügyét ejtették).
„Az adósága miatt börtönbe kerülő Rahim két napra távozhat, hogy meglátogassa családját. Kedvese a teljes szabaduláshoz vezető utat kínálja fel neki: egy buszmegállóban aranyrögökkel teli táskát talált, ebből törleszthető az adóssága. A hitelező azonban nem hajlandó visszavonni a vádakat, s így a táska is visszakerül vélt tulajdonosához. Rahim helyzete mégsem reménytelen, a saját érdekeit feláldozó tettéről tudomást szerez a média, s így hamar helyi hősként ünneplik.” (Teljes kritikánk itt.)
A világhírű rendező – akinek két filmje, a Nader és Simin és Az ügyfél is elnyerte a legjobb küldi filmnek járó Oscar-díjat – tagadta a vádakat, egy teheráni bíróság azonban megalapozottnak ítélte azokat. Az ügy most egy másik bíró asztalára kerül, aki az egész vizsgálat megismétlését kérheti, és utáni is marad lehetőség feljebbviteli bíróság elé állni.
Farhadi ügyvédje, Kaveh Rad szerint a bíró megtagadta a rendezőnő kérését, hogy elmarasztaló ítélet esetén az Egy hős bevételeiből szerzői jogi alapon ő maga is részesüljön.
Az Egy hős francia koproducere, Alexandre Mallet-Guy bízik abban, hogy végül mégiscsak felmentik Farhadit: szerinte a bűnöző történe közkincsnek minősül, Masihzadehen kívül újságcikkek és tévériportok is foglalkoztak már azzal, Farhadi igazát pedig több iráni elemző is bebizonyította az elmúlt napokban. A producer hangsúlyozza, hogy egyébként is a talált aranyat tulajdonosának visszaszolgáltató bűnöző története „csak a film kiindulópontja, a többi Farhadi tiszta kitalációja”.
Masihzadeh mindeközben azzal érvel, hogy Shokri történetét ő maga kutatta fel elsőként, és hogy néhány nehezen hozzáférhető helyi lapon kívül más nem tudhatott róla.
Az Egy hős ősbemutatója tavalyi Cannes-i Fesztiválon volt, ahol el is nyerte a zsűri nagydíját. A nemzetközi forgalmazásból származó összbevétele nagyjából 2,5 millió dollár.