„A filmkritikus bántalmazása támadás a sajtószabadság ellen” „A filmkritikus bántalmazása támadás a sajtószabadság ellen”

„A filmkritikus bántalmazása támadás a sajtószabadság ellen”

Az elmúlt napokban bejárta a magyar sajtót és a közösségi oldalakat a hír, hogy egy ismert újságírót bántalmazott a Magyar Mozgókép Fesztiválon másnap kitüntetett filmrendező. Az ügyben hivatalosan állást foglalt a MÚOSZ, a Magyar Filmművészek Szövetsége és a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete is.

Tősér Ádám filmrendező az Indexnek adott nyilatkozatában megjátszottnak nevezte az eseményeket, majd vasárnap telefonon bocsánatot kért a Népszava újságírójától, Csákvári Gézától. A fesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján és másnapi sajtóközleményében sem esett szó az incidensről. A Népszava tettleges becsületsértés miatt feljelentést tesz az ügyben, írja a media1.hu portál.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége és a Magyar Filmművészek Szövetsége, valamint a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete ma hivatalosan is állást foglalt a témában. Alább az állásfoglalások teljes szövege, változtatás nélkül.

 

A filmkritikus bántalmazása támadás a sajtószabadság ellen

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége és a Magyar Filmművészek Szövetsége megdöbbenéssel értesült róla, hogy egy ismert újságírót-filmkritikust a véleményéért egy filmfesztiválon tettleg bántalmaztak. A fizikai atrocitás megengedhetetlen támadás a sajtószabadság és a szólásszabadság alkotmányos értékei ellen.

A Magyar Mozgókép Fesztivál péntek esti programján a Blokád című film rendezője, Tősér Ádám földre lökte a Népszava újságíróját, Csákvári Gézát – aki egyébként a MÚOSZ egyik küldöttgyűlési elnöke is – és üvöltve szidalmazta. A díjkiosztó gálán mintha mi sem történt volna,  senki nem tett említést erről az atrocitásról, mind a szervezők, mind a film alkotói hallgattak. Vasárnap viszont a rendező már bocsánatot kért az újságírótól.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége és a Magyar Filmművészek Szövetsége leszögezi: Magyarországon törvények – Alaptörvény, médiatörvény – rögzítik a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságát. Ezeket mindenkinek be kell tartania. Különösen igaz ez azokra, akik munkájukkal kilépnek a nyilvánosság elé.

 

A Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének nyilatkozata

A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete határozottan elítéli az erőszak minden formáját. A kritikákat minden alkotónak méltósággal kell elfogadnia, ha pedig úgy érzi, hogy a kritika keretein túlmutató, súlyos vádakkal illették, azt kulturált keretek között, az adott lapnak és újságírónak címezve, nyilvánosan nehezményezheti vagy kérheti ki magának egy válaszlevélben. Az agresszió semmilyen formája, a nézeteltérések tettlegességgé fajulása nem elfogadható sem a mi szakmánkban, sem semmilyen más közegben.

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat