A Club Zero című film nyerte a legjobb látványtervezés díját az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon A Club Zero című film nyerte a legjobb látványtervezés díját az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon

A Club Zero című film nyerte a legjobb látványtervezés díját az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon

Az egyedi módon látványtervezőket és látványos tudományos filmeket megmérettető fesztivál díjait szombaton, október 21-én adták át a Szolnoki Galériában.

Az október 17. és 22. között lezajlott filmfesztivál európai nagyjátékfilmes mezőnye fölött háromgatú zsűri – Joseph Hodges brit látványtervező, Gózon Francisco magyar operatőr és Tóth Barnabás filmrendező – ítélkezett. A szekció nagydíjasa, a legjobb látványtervező Beck Rainford lett, aki személyesen vette át Szolnokon a trófeát a Club Zéró (Club Zero, r. Jessica Hausner) című filmért. A cannes-i filmfesztivál egyik legmegosztóbb alkotását a szolnoki fesztiválon magyarországi premierként vetítették. A zsűri indoklása szerint a film fontos és aktuális társadalmi témákat érint, amelyeket a látványra támaszkodva fejt ki. A díszletek gazdagságán és ridegségén keresztül bontakozik ki a főszereplők jellemrajza és viszonyrendszere. A Nemzeti Filmintézet által felajánlott díj értéke 1,1 millió forint.

A 700 000 forint értékű második díjat a Hatalom (r. Prikler Mátyás) két látványtervezője, Nyitrai Anna és Michal Lošonský kapta, amiért – a zsűri indoklása szerint – a rendelkezésre álló forrásokat következetesen és kompromisszumot nem ismerve varázsolták vászonra történetet, szinte fekete-fehérre redukált, térben és időben meghatározhatatlan világot ábrázoltak egységesen és ízlésesen.

A harmadik, 550 000 forintos díjat az Ingeborg Bachmann – Utazás a sivatagba című filmért ítélték oda Su Erdt látványtervezőnek. Az indoklás szerint a film minden kockájából árad a kifinomult ízlés és a pontos, szigorú helyzet megfogalmazása, elegancia, korhűség és sokszínűség jellemzi egész produkciót.

A Látványos tudomány szekció első díját megosztva kapta a Dan Dinu Vad Románia (România Sălbatică) című filmjéért – amely a zsűri szerint professzionális, lélegzetelállító, klasszikus természetfilm, amely mélyreható, változatos és érdekes áttekintést nyújt Románia természetéről és élővilágáról, benne különösen értékes csúcsragadozókat ábrázoló képekkel, amelyeket köztudottan nehéz rögzíteni –, valamint Volker Schlecht A várakozás című animációs dokumentumfilmért – amely az értékelés szerint egy rendkívül progresszív, nem szokványos és paradigmaváltó alkotás, köszönhetően a Közép-Amerikából származó trópusi esőerdőkből békákat kiirtó láthatatlan chytrid gombákról szóló krimiszerű narratívának, amit rendkívól reatívan ötvöz a valósággal. 

A kategória második helyezettje Chilton Flóra Még emlékszem című rövidfilmje, a harmadik pedig Jakub Vágner, Jakub Vomáčka Mielőtt eltűnnek című portréfilmje kapta megosztva a Csendes pandémia – Globális küzdelem az antimikrobiális rezisztencia ellen című filmmel (r. Michael Wech). Dicsérő oklevélben részesült Kubát Rita Máté című munkája.

A diákfilmes kategória győztese az idei Dargay Attila-díjas alkotó, Ivády Tamás Örökrész című animációs filmje, amelyben a műfaj és az üzenet összhangjának köszönhetően az egyéni látásmódú rendező rendkívül finoman, de mélységében ábrázolja szeretteink elvesztésének fájdalmát, pótolhatatlan hiányukat, továbbá a hátrahagyottak egyetlen örökségét és vigaszát: a szeretet és gondoskodás generációkon átívelő erejét. 

A második helyezett az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen végzett Zupkó Krisztina és Biri Máté Vörös útja, amely Viktor, a mátraaljai indián mindennapi, és egyben mégsem mindennapi (és semmiképpen nem hétköznapi) életébe enged bepillantást. Ebben a kategóriában is megosztott harmadik díjat hirdetett a zsűri: Paula Wilczyńska Waft című, a testvéri gyászról szóló filmje, valamint Palotás Adél Ligths című, puritán képi világú animációs kisfilmje osztozik rajta. 

 

A határon túli és hazai magyar alkotók számára meghirdetett versenyprogramban a különdíjat olyan pályaművek kapják, amelyek a médiatudatosságot, média írástudást, médiaértést fejlesztik, az online lehetőségek kihasználását támogatják, és ezzel párhuzamosan az online veszélyekkel szembeni küzdelmet erősítik. A válogatás fődíjasa Tóth Gergely Felzárkózás című filmje, a második helyezett Viplak Bence Timlessness című alkotása, harmadik pedig Peresztegi Hanna Ki tanul kitől? című munkája lett. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság három különdíját Lerner Balázs és Gergely Balázs filmje, a Robot és a mélység,  Kühnel Szabó Anita Apád című animációs filmje, valamint Králl Kevin Ha egy kék lufi lennél című diákfilmje érdemelte ki.

A diákzsűri díját Szelestey Bianka Pragma című filmje kapta, amely a diákok értékelése szerint a vizuális metaforákon keresztüli kifinomult, ugyanakkor nyers megközelítéséért.

Az idei fesztiválon öt nap alatt közel 200 filmes képzésben résztvevő egyetemista hallgató fordult meg, filmes alkotók érkeztek az Csehországból, Ausztriából, az Egyesült Királyságból többek között.

Még több információ a filmekről és a fesztivál összes díja elérhető a honlapon.

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

  • A fattyú

    Színes életrajzi, filmdráma, történelmi, 127 perc, 2023

    Rendező: Nikolaj Arcel

  • Kivérző szerelem

    Színes akciófilm, bűnügyi, romantikus, thriller, 104 perc, 2024

    Rendező: Rose Glass

  • Anyai ösztön

    Színes filmdráma, thriller, 94 perc, 2024

    Rendező: Benoît Delhomme

  • Bad Boys: Mindent vagy többet

    Színes akciófilm, bűnügyi, vígjáték, 110 perc, 2024

    Rendező: Adil El Arbi, Bilall Fallah

  • Agymanók 2.

    Színes animációs film, családi, kalandfilm, vígjáték, 100 perc, 2024

    Rendező: Kelsey Mann

  • Motorosok

    Színes bűnügyi, filmdráma, 116 perc, 2024

    Rendező: Jeff Nichols

  • Ördögűzés

    Színes horror, thriller, 93 perc, 2024

    Rendező: Joshua John Miller

  • Hang nélkül: Első nap

    Színes horror, sci-fi, thriller, 100 perc, 2024

    Rendező: Michael Sarnoski

  • Vigyél a Holdra

    Színes romantikus, vígjáték, 132 perc, 2024

    Rendező: Greg Berlanti

  • Twisters - Végzetes vihar

    Színes akciófilm, kalandfilm, thriller, 117 perc, 2024

    Rendező: Lee Isaac Chung

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat

  • A fattyú

    Színes életrajzi, filmdráma, történelmi, 127 perc, 2023

    Rendező: Nikolaj Arcel

  • Kivérző szerelem

    Színes akciófilm, bűnügyi, romantikus, thriller, 104 perc, 2024

    Rendező: Rose Glass

  • Anyai ösztön

    Színes filmdráma, thriller, 94 perc, 2024

    Rendező: Benoît Delhomme

  • Bad Boys: Mindent vagy többet

    Színes akciófilm, bűnügyi, vígjáték, 110 perc, 2024

    Rendező: Adil El Arbi, Bilall Fallah

  • Agymanók 2.

    Színes animációs film, családi, kalandfilm, vígjáték, 100 perc, 2024

    Rendező: Kelsey Mann

  • Motorosok

    Színes bűnügyi, filmdráma, 116 perc, 2024

    Rendező: Jeff Nichols

  • Ördögűzés

    Színes horror, thriller, 93 perc, 2024

    Rendező: Joshua John Miller

  • Hang nélkül: Első nap

    Színes horror, sci-fi, thriller, 100 perc, 2024

    Rendező: Michael Sarnoski

  • Vigyél a Holdra

    Színes romantikus, vígjáték, 132 perc, 2024

    Rendező: Greg Berlanti

  • Twisters - Végzetes vihar

    Színes akciófilm, kalandfilm, thriller, 117 perc, 2024

    Rendező: Lee Isaac Chung