Tegnap este a szokásos késésekkel és fagyoskodásokkal, de több mint másfélezer nézővel hivatalosan is megkezdődött a 12. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál.
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató a szokványos felsorolásokkal kezdte a megnyitót (190 film 53 országból, 405 önkéntes), majd röviden bemutatott néhány díszmeghívottat és zsűritagot a több százból – mint kiderült, idén azért hiányoznak az igazán nagy nevek, mert csak hatalmas anyagi megszorításokkal tudták megszervezni a fesztivált. Ez a kisebb költségvetés az idei arculaton is érezteti hatását: Mihai Chirilov művészeti igazgató szerint idén nem viccelődnek túlságosan, legalábbis ami a fesztivál hivatalos szpotjait illeti (amiből tíz darab van, minden napra egy, és a végére egy összefüggő történetet látszanak kirajzolni).
A pénzhiány viszont nem törte le a szervezőket, sőt, a TIFF brand egyre jobban terjeszkedik a városban és egész Erdélyben: bemutattak néhány új vállalkozást is, mint például a gyulafehérvári film- és zenefesztivált, de a TIFF után Kolozsváron tartandó Patricia Kaas-koncertet is reklámozták. Ezenkívül lesz a Lucian Pintilie egész életművét bemutató DVD-doboz díszbemutatója, zenés-filmes-kulináris események Bonchidán, a lassan megszokottá váló élőzenés kíséretű némafilmvetítések, valamint egy teljesen új összművészeti fesztivál, a Colours of Cluj (Kolozsvár Színei) augusztus 1–4. között.
Kolozsvár polgármestere, Emil Boc rövidre fogott beszédében Kolozsvárt immár teljes értékű fesztiválvárosnak nevezte, kiemelte a TIFF szerepét a 2015-ös európai ifjúsági fővárosi cím elnyerésében, sőt, a 2020-ra tervezett kulturális fővárosi cím tervezett elnyerésében is. Nem végződhetett a megnyitó legalább egy kis politizálás nélkül, úgyhogy Giurgiu és a TIFF hivatalosan is kiállt a kolozsvári Tribuna folyóirat szerkesztői mellett (a Tribunánál pár hónapja politikai alapon történt vezetőségcsere nem túl kedvező légkört teremtett a szerkesztőségben), példának pedig Janovics Jenőt hozta fel, mint egy egész város kultúráját lendületbe hozó személyiségét. Valószínűleg ez volt az első TIFF-megnyitó, ahol elhangzott Kolozsvár magyar neve.
A közönség nyitófilmként az Utazók, szeretők című Almodóvar-filmet nézhette meg (kritikánk itt olvasható).