A gyermekkornak nincs nemzetisége, derül ki a filmből. A két szenterzsébeti roma gyereknek mássága miatt jóval kevesebb az esélye a zavartalan gyermekkorra, ők mégis derűsek, álmodozók.
A múltban a Székelyföldön igen jelentős megélhetési formát jelentettek azok a népi mesterségek, amelyekkel a mindennapi élet használati tárgyait állították elő az "ezermester" székelyek, s melyek ma egyre inkább feledésbe merülnek. A mestertudás őrzői, akár az oroszhegyi (Udvarhelyszék) Vass Áron bácsi, szívesen átadnák a kerekesség csínját-bínját bárkinek, aki kíváncsi rá.
Farkas Wellmann Endre az erdélyi magyar líra transzközép vonulatának markáns egyénisége. A 28 éves költő ötödik verseskönyve nemrég jelent meg a Nyugati Jelen kiadásában. A portréban olyan embert ismerünk meg, aki költői pózoktól mentesen éli hétköznapjait az udvarhelyszéki Székelymuzsnán.
Brad Rita a Fehér megyei Lőrincrévéről Spanyolországba jár pénzt keresni. A filmben azt meséli el, hogy milyen vendégmunkásnak lenni egy távoli országban.
Lőrincréve egy vegyes lakosságú (román-magyar) Fehér megyei falu, ahol jórészt zöldségtermesztésből, állattartásból élnek az emberek. A falu szórványmagyar lakói nem jelképekben és ünnepekben élik és őrzik magyarságukat, hanem a kemény munkával megszerzett egzisztenciális biztonsággal. Romantikus megmaradás-mítoszok helyett a megtartó munkával, helytállással őrzött azonosságtudatban hisznek.