Solino
Történet
Fatih Akin ezúttal nosztalgikus családi mozit forgatott, Solino címmel, melyről a feledhetetlen Tornatore-film jut az eszünkbe, a Cinema Paradiso. A hatvanas években Gigi és bátyja, Giancarlo szüleivel elhagyják olasz szülőfalujukat, Solinót, és Németországba, Duisburgba költöznek abban a reményben, hogy ott majd megteremtik a szerencséjüket és jól fognak élni. A család megnyitja Duisburg első pizzériáját, olaszos ízekkel és mentalitással. A két testvér sorsa különbözőképpen alakul, Giancarlo beleveti magát az új életbe, Gigi a háttérben marad, s egy super 8-as kamerával filmezni kezd. A két testvér között kialakul a rivalizálódás, nemcsak a pizzériában, hanem a szerelemben is. Gigi édesanyja megbetegszik, s ketten visszatérnek Solinóba. Gigi ráébred, hogy az egyedüli érték az életében, gyermekkora színhelye, Solino, s itt hagyott emlékei. Egy új szerelemmel, s az általa felépített "cinema paradiso"-val szeretne új életet kezdeni.
Ezt írtuk a filmről:
A Boszporuszon át – Fatih Akin-portré 2.
A Fallal szemben című filmjével Akin szűkebbre állította fókuszát, közvetlenebbül ábrázolta saját tapasztalatait; a kettős identitást, „némettörökségét” vagy „töröknémetségét”. A „Szerelem, Halál és Ördög” címszavakkal jelzett témái keverednek nagyjátékfilmjeiben, hogy végül trilógiát alkothassanak, miközben kisjáték- és dokumentumfilmek továbbra is színesítik pályáját.
Török akcentus – Fatih Akin-portré 1.
„A semmiből jött, 20–21 évesen. 1993 végén jártunk. A helyesírása mindent alulmúlt, de teljesen mindegy volt. Volt valami szokatlan kisugárzása és hajlíthatatlan akaratereje a fiúnak.”1 Így jellemezte Ralph Schwingel producer a Rövid és fájdalommentes forgatókönyvével felbukkanó, ma már népszerű német filmrendezőnek számító Fatih Akint, akinek Soul Kitchen című új filmjével nyitja kapuit az idei Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Kolozsváron.