Fitzcarraldo
Történet
A Fitzcarraldónak nevezett ír férfiú, Brian Sweeney Fitzgerald feltett szándéka, hogy operaházat épít a perui Iquitosban 1900 körül. Költséges vállalkozásához egy kaucsuktermő terület feltárásával akarja előteremteni a szükséges anyagiakat. Expedíciót indít felfelé az Amazonason: a "Molly Adria" nevű gőzhajón próbálja elérni a kiszemelt területet. Hihetetlen nehézségek árán jut előre: a folyami gőzöst még egy hegyen is át kell vitetnie, sok száz indián munkással.
Ezt írtuk a filmről:
Az „extatikus igazság” nyomában – Beszélgetés Werner Herzog filmrendezővel
Kikiáltották már mindennek: megalománnak, zseninek, őrült, kiégett talentumnak. Klaus Kinski mellett passzív-agresszív szerepet töltött be, „se veled se nélküled” típusú kapcsolatuktól sistergett a mozivászon. Együttműködésük végeszakadtával nem igazán állt talpra játékfilmesként, így az elmúlt 30 évben „csak” a világ egyik legjobb dokumentumfilmeseként jegyezték. A 68 éves világcsavargóval a Thesszalonikiban beszéltünk, ahol Arany Alexander-díjat vett át életmű-retrospektívje alkalmából.
Az ember, aki hallotta a csend mögött az ordítást – Werner Herzog-portré 2.
„Nincs harmónia az univerzumban” – mondja Werner Herzog, aki egész életművében ezt a filozófiát próbálta megfogalmazni a lehető legköltőibb módon. Az Aguirre, Isten haragjától a Fitzcarraldóig kizárólag remekművek jelezték a gondolat finomodásának fázisait, de a későbbi, fáradtabb művek is egy szokatlanul elszánt direktort mutatnak be, akinek mindig van mondanivalója.
Az ember, aki hallotta a csend mögött az ordítást – Werner Herzog-portré 1.
Az egykori modernista zseni, botrányhős és celluloidköltő Werner Herzog számtalan feledhetetlen alkotással ajándékozta meg a filmtörténelmet. A 90-es években szinte végig hallgató direktor az ezredfordulót követően újra erőre kapott, 2009-ben pedig egyenesen két filmet is tető alá hozott. Ezek közül a Mocskos zsaru most kerül a magyarországi mozikba (Romániában már bemutatták – a szerk.), ami jó apropó az életmű áttekintéséhez.