Egy kizárólag archív felvételekből összeállított dokumentumfilm képanyaga könnyen távolinak, túlságosan „közvetítettnek”, ezáltal személytelennek hathat. Vlad Petrinek mégis sikerült lebilincselően bensőséges hangot megütnie azÎntre revoluții (Forradalmak közt) című filmjében, így hozva közelebb nézőihez a történelmet.
Az HBO román produkciója egyértelműen Ion Mihai Pacepa egykori disszidálását veszi alapul. A kérdés nem az, van-e elegendő drámai potenciál a meghasonlott kommunista kémfőnök történetében, hanem az, hogy ezt mennyire sikerül kiaknázni.
Sütő András tetemes próza-, dráma- és közírói munkássága mellett jónéhány filmalapanyagot hagyott az utókorra, ezek közül négyből egészestés játékfilm is készült a szocialista Románia filmipari keretei között.
Kína filmtörténetének kezdeteit feldolgozó sorozatunkkal régi adósságunkat szeretnénk törleszteni a filmbarátok felé. Érthetetlen a téma magyar nyelvű feldolgozatlansága, mivel egy rendkívül izgalmas korpuszról van szó, arról nem is beszélve, hogy a szuperhatalommá vált Kína kultúrájának vizsgálata már több évtizede is aktuális lett volna.
Több év kihagyás után újra magyar produkció az HBO-n, ráadásul a puha diktatúra idejének végéről. A hazai nézőközönség majd’ minden gombjával egyszerre benyomódva várta a szériát, amely túlzás nélkül a legjobb sorozat a rendszerváltás előtti időkről – igaz, más nem is indult a címért.
A tévéadóknak háttérinformációval kellene ellátniuk a nézőket, ha a műsorra tűzött filmalkotás 1989 előtt készült. A jelzés elsősorban a fiataloknak szól.
A nyolcvanas évek hangtalanul eszi be magát hétköznapjainkba a kultúra eszközein keresztül. Talán ezért is vélhetünk felfedezni annyi párhuzamot jelenkorunk és e rendkívüli műgonddal elkészített lengyel történelmi dráma képkockái között.