Bevallom, azt tartom az akciófilmekről, hogy elegendő, ha az ember megnézi az előzetest: abban úgyis megtekinthető minden látványosság, a többi csak kiegészítő töltelék, mely olykor mégis ropoghat a fogunk alatt. Az Öld meg Rómeót semmivel sem tér el a megszokott akciós mozitól: látványos (ilyenkor érezni, hogy mit is jelent az óriási vetítővászon és a dolby surround hangzás, amit az erdélyi nézők nagy része nélkülözni kénytelen), végig magas fordulatszámon pörög, és a felfokozott ritmust időnként lírai betétek törik meg (pl. a főhős gyerekkori visszaemlékezései), ahogy azt a hollywoodi stílus megkívánja.
A történet önmagában igen egyszerű: a rakpartot a kínai és a fekete maffia uralja, a határok tiszteletben tartásával. Senki sem merészkedik át az ellenfél felségvizeire, mígnem egy szép reggelen a kínai főnök kisebbik fiát felakasztva nem találják az utcasarkon. A báty (Jet Li) éppen egy hongkongi börtönben üli le apja büntetését, de öccse halálhírére pillanatok alatt kisétál a fogdából és Amerikába indul. Mivel nincs tisztában az erőviszonyokkal, a fekete bandavezér gyönyörű, és igazságszerető lányával (Aaliyah) szövetkezik, akibe mintegy mellesleg bele is szeret (a filmnek mindössze ennyi köze van a Rómeó és Júlia történethez). Ezek után közösen próbálják testvéreik gyilkosát felkutatni, mivel időközben a fekete lány bátyját is elteszi valaki láb alól.
A filmben feltűnően kevés fehér ember fordul elő. Különös, időnként nagyon látványos keveredést (a kínai fiút amerikai focizni hívják a feketék) eredményez a néger rapkultúra és a keleti harcművészet együttese, amerikai környezetben. A két banda külön-külön is hatalmas üzletet remél (a film végére kiderül, hogy a gyilkosságokat is ez irányította), amelyet a gyakorlatilag egyetlen fehér tulajdonossal kötnének. Eddig az aláírásig azonban még sok kalandon és verekedésen kell túllendülniük a szereplőknek. Az Öld meg Rómeót talán egyik legötletesebb végigvezetett, ritmusosan és feszesen vágott jelenete az, amikor a főhősnek egy női kommandóssal kell megverekednie, és mivel ő nőt megütni nem akar, barátnője, Trish (Aaliyah) kezét, lábát, sőt az egész testét használja fegyverként az akrobatikus akcióhoz. Nem segített viszont a filmen a többször is visszaköszönő motívum: a halált okozó ütések, szúrások, valamint az éppen törő csontok, koponyák röntgenfelvétele. Nem lett tőle hitelesebb a történet, és a valóságot sem hozta közelebb, mint azt - feltételezem - az alkotók szerették volna.
A rosszfiúkat aztán szép sorban legyőzik, Rómeó nem hal meg, és Júlia sem hal meg. A lengyel származású Andrzej Bartkowiakot elsősorban operatőrként ismerik a filmvilágban (többek között ő fényképezte Az ördög ügyvédjét). Rendezői bemutatkozása nem mondható túlzottan sikeresnek, az Öld meg Rómeót a tizenkettő-egy-tucat akciófilmek közé sorolhatjuk, könnyen felejthető élményt nyújt. De azért: fiúk! A bandavezér csoki lánya tényleg gyönyörű, a lányok pedig valószínűleg Jet Li kisfiús mosolyát fogják értékelni.
Csak elszánt rajongóknak ajánlva.