Létezik valaki a Földön, aki elmondhatja magáról, hogy a világ majdhogynem minden részén járt: ő nem más, mint az angol komédiákból ismert színész, Michael Palin. Nemcsak saját szórakozásból megy el az Északi Sarkra, mássza meg a Himaláját, vagy sütteti a hasát a Szaharában, hanem a nézők kedvéért is, akik a világ bármelyik országában tévéképernyők előtt élvezhetik humorban gazdag idegenvezetéseit
A sorozatokból a szép táj- és városképek, érdekes arcok mellett az alkotók a pikáns történeteket sem hagyják ki; ezek a nézőket is magukkal ragadják a világ legtávolabbi pontjaira. Ötven perc erejéig elhitetik velünk, hogy tényleg a nagy utazó útitársai lehetünk.
Michael Palin utazós sorozatai
- Around the World in 80 Days (80 nap alatt a föld körül, 1992)
- Pole to Pole {Sarkig tárt világ, 1992)
- Full Circle (Utazás a Csendes-óceán körül, 1997)
- Hemingway Adventure (Hemingway nyomában, 1999)
- Sahara (Szaharai utazás Michael Palinnel, 2002)
- Himalaya (A Himalája Michael Palinnel, 2004)
A Föld körül
Első útifilmjével Jules Verne híres ifjúsági kalandregényének főhősét idézve Michael Palin elindul, hogy a legendás útvonalon nyolcvan nap alatt körbejárja a Földet. A szabályok megegyeznek a Verne-regénybeliekkel: csak olyan járműveken utazhat, amelyeket elődje is használhatott útja során; érdekes emberekkel, izgalmas helyzetekkel találkozik útközben, akárcsak a regény főhőse, Phileas Fogg; hozzá hasonlóan Palin útja is Párizs, Velence, Dubai érintésével vezet Bombayen és Szingapúron át Los Angeles-be, majd onnan, Amerikán átutazva, vissza Londonba.
Kalandjainak képi bemutatása szituációs dokumentumfilmessé teszi, aki különböző helyzetekbe keveredve mutatja be az idegen földrészeket, településeket, embereket Az időre, a pontosságra minduntalan figyelve tartja magát elődje utazási üteméhez, mégis mindig hagy elegendő időt a nézőnek egy-egy érdekes ember, különleges környezet megismeréséhez. Igaz, néhol érezhető a megrendezettség, azonban ezek az események is legtöbbször természetes véletleneknek tűnnek. Bombayben például Palin úgy dönt, hogy kipróbálja az utcán kínálkozó borbélyok egyikét. Leül vele szemben. A borbély keze finoman végigsimít az arcán, miközben folyamatosan tapintja annak körvonalait. Csak miután elkészült, veszi észre utazónk, hogy egy vak férfi borotválta meg egy nagyon éles pengével...
Utazónk sokféle kultúrával találkozik és személyiségének köszönhetően mindenhol könnyen barátkozik. Humorral társított kíváncsisága megnyeri az embereket, hamar alkalmazkodik a helyi szokásokhoz. Amikor például egy távol-keleti szállodában a hosszú úttól fáradtan fürdeni vágyó Palin azzal szembesül, hogy a kádhoz nincs dugó, elindul a helyi piacra, üzletekbe, káddugót keresni. Bár nehezen tudja körülírni azt, hogy mit szeretne, mindenhol segíteni akaró emberekre talál.
Palin minden helyzetben kommentárjaival kíséri az eseményeket Ezek a külső narrációk is rájátszanak a humoros helyzetekre, kiemelik a poénos szituációkat, és Palin komédiákból ismert stílusára ismerhetünk rá itt is. A 80 nap alatt a Föld körül című BBC-produkció az Angol Nemzeti Televíziós Fesztivál kategórianyertes filmje lett 1992-ben.
A Sarkok között
Az első után még ugyanabban az évben következett a második, a Sarkig tárt világ, utazónk földi és vízi közlekedési eszközökkel egy az Északi Sarktól a Déli Sarkig tartó ívet jár be. A szófordulatok és a narráció közvetlenségének köszönhetően a néző itt is szinte úgy érezheti, mintha a kamera mögül nézne szembe Palinnel.
Az út ezúttal is gyakran kalandos, a stáb sokszor nehézségekbe, néha reménytelennek tűnő akadályokba ütközik. Tanulságos például, hogyan jut át Palin a Gorbacsov-éra után teljesen megváltozott Oroszországon. Orosz szokás szerint a helybéli halászok jólelkűen megvendégelik és ő, nehogy megsértse őket, megadja magát a kínálásoknak, szép lassan illuminált állapotba kerül a kamera előtt. Oroszország után Törökország következik, majd utazásának ötvenhatodik napján Egyiptomba érkezik A helyi viszonyokhoz alkalmazkodva, de igazi angol turistaként sétál végig az utcákon, mint jónéhány évvel korábban honfitársa, Howard Carter, Tuthankamon sírjának felfedezője. Szenzációkat keres, titkokat tár fel, és nem feltétlenül tudományos magyarázatokat vár. Elbeszélget, kikérdez, provokál, de a jóérzés határain belül.
Szinte kézzelfogható a filmben a feszültség és izgalom, hogy elérje az egyetlen hajót, mely Afrikából az Antarktiszra megy. Száznegyvenegy nap alatt ért el a Föld másik féltekéjére – nyolc másodperc alatt pedig körbejárta a Földet a Déli Sark körül: vagyis az azt jelző oszlopot Igazi, naiv turistaként készít fotókat olyan helyeken, ahová a legtöbb ember esetleg egyszer jut el.
Óceánon át
Michael Palin saját lakásából ismerteti a következő utazás adatait. A harmadik részben a Csendes-óceánt utazza körbe. Ötvenezer mérföldet tesz meg a stábjával: Diomedé szigetétől, azaz a Bering-szorostól indulnak és egy évvel később ide is émek vissza. A viharok, kommunikációs zavarok, útvonalváltozások és egyéb helyi izgalmak közepette Michael harminchét hajóval, huszonkét vonattal, tizenhat helikopterrel, több kis repülővel, ötszáz kilogrammnyi felszereléssel, nyolc kollégával utazik, és kétszázhetven emberrel áll szóba – közölték a film készítői a statisztikai adatokat
Palin Vlagyivosztokban büszkén – és „kitűnő" orosztudással – énekel a matrózkórusban. Buttsuji templomában buddhista szertartáson vesz részt, ahol egy hatalmas vaskarddal rituálisan megveregetik a hátát A külső kommentár ezúttal sem maradhat el: hangot ad valódi izgalmának, természetesen a Palin-féle humorral bőven megtűzdelve. Később egy ausztráliai krokodilfarmon segít a tojásból kibújni egy kis krokodilnak, és büszkén újságolja, hogy öt másodpercnél többet volt a kezében egy igazi krokodil. A film végén már a következő útvonalon gondolkozik – a sorozatkészítők jó fogása, hogy nem hagyják a nézőket pihenni, hanem újabb és újabb helyszínekre hívják őket magukkal.
Hemingway nyomában
Miután már szinte az összes lehetséges irányból körbejárta a Földet, Michael Palin Amerikából indul el Európa, Kuba és Afrika felfedezésére. Ezúttal a 20. század egyik legünnepeltebb személyiségének ered a nyomába, a depresszióra hajlamos, az alkoholt és a nőket kedvelő, szabálytalan hős életének – ugyanakkor írásainak – a helyszíneire látogatva el. Hogy igazi Hemingwaynek érezze magát, vásárol egy a Hemingway stílusát idéző márkás kabátot, amelyet a gyártók a híres íróról neveztek el. Rövid divatbemutatót is tart a nézők számára, amolyan igazi televíziós reklámklip módra. Egy későbbi részben az afrikai összkomfortot láthatjuk: a fürdőszobában zebraszőnyeg, elefántormányos WC-papírtartó és teknősbéka alakú WC-ülőke. Aztán kitessékeli az operatőrt, hogy ő nyugodtan végezhesse el a dolgát Közvetlensége, a helyzetek komikuma minden nézővel megszeretteti a főszereplő narrátort.
Megrendezett jelenetek is segítenek megidézni Hemingway szellemét, aki állandóan beteges és mondhatni balszerencsés is volt: ha nem betegség, akkor véletlen baleset vette le a lábáról. Humora azonban ilyenkor sem hagyja el az utazót: az orvos egy hordágyon sorolja Hemingway betegségeit Palinnek – akire többek között egy WC-tartály is ráesett. Zárópoénként az operációra elaltatott Palin előtt sok idős Hemingway-arc jelenik meg...
Sivatagra fel!
Egyik újabb sorozatában Michael Palin a Szaharában barangol. Nekivág a sivatagnak, hogy legyőzze a Föld talán legmagányosabb, legsivárabb, legellenségesebb képződményét, de távolról sem azzal találkozik, amire számított. Magányos, üres homokvilág helyett, színes népcsoportokat, különféle kultúrákat talál, hagyományokban gazdag és egyedi történelmet ismer meg. A Szahara akkora, mint az Egyesült Államok, de lakossága alig teszi ki egy nagyobb amerikai városét.
Utazásának első napján, arab szokások szerinti fertőtlenítő és regeneráló kúrának vetik alá. Kinek ne esne jól egy teljes nap kényeztetés? Ezután kezdődhet a valódi utazás Marokkóba: meg kell küzdenie az Atlasz-hegységgel. Ezek után lassan-lassan feltárul a Szahara birodalma, ahol a végtelen homok, szél és a vad viharok uralkodnak, néha szinte az őrületbe kergetve az ide merészkedőt. Nyugat-Szaharából Mauritánián át Palin eljut Szenegálba és a régi francia gyarmati városokba, majd Goree Island következik, ahol a rabszolgavásár volt, majd Mali és a hajóút a Niger folyón. Innen Algéria, Líbia. Az egyik helyi ócskapiacon síléceket talál. A kereskedő – Mr. Danger – azt mondja, a híres osztrák cég használt gyártmánya „homoksízésre" is alkalmas. Az utolsó állomás Tunézia, ahol Palin sivatagi nomádokhoz csapódva ünnepli az estét – az ital átlépi a kommunikáció okozta akadályokat
Felhők között
A hetedik filmsorozatban Michael Palin kétezer mérföld magasra, a hatalom, a fenség és a titkok birodalmába, a Himalájába utazik. Gazdag növényzet, hihetetlenül változatos kultúra, folyók és tavak, esőerdők és teaültetvények tarkítják a kilátást. A vidék történelme tele van bátorságról szóló emberi történetekkel, elég ha a Mount Everest megmászására vagy az itt lakó népek politikai küzdelmeire gondolunk. Palin barátságot köt az erdei falvak lakóival, hegymászókkal és serpákkal, de beszélget a térség szellemi vezetőivel is, például a Dalai Lámával, akinek asztrológusaitól megtudja, hogy előző életében elefánt volt, a következő életében pedig egy gazdag nyugati család lánya lesz – Palin megjegyzi: nem érti, hogy hogyan lehet egy elefántból tévébemondó...
Utazása közben érinti Afganisztánt, ellátogat a „fegyverek völgyébe". Az itt élők úgy hordják maguknál a fegyvereiket, mint az angolok az esernyőket – hallja a néző a narrációt, amelynek gondolatmenetét üdvözlő sorozattűz zavarja meg. Itt mindenkinek van fegyvere, az árak rettenetesen alacsonyak, és bármit meg lehet találni a kereskedőknél. Európai ember számára ez rendkívül szokatlan.
Palin átutazik Indián, eljut a rettegett Death Zero pontig az Everest lábánál, majd egy helikopterrel indul fel a csúcsra. Innen tovább Bhutanba és végül a Bengáli-öbölbe. Ezúttal is szórakoztatja nézőit: egy utcai fogász, majd egy fodrász is kezelésbe veszi Peshawarban. Tíz nap vándorút után megismerkedik a Himalája legkeletibb csücskében élő tibeti törzsekkel, és megtanul tőlük sajtot készíteni. Itt az idő valósággal áll. Palin elbeszélget a fortyogó sajtmasszával is, ráncba szedi a kilövellő buborékokat Később a királyi család tagjaival múlatja az időt Bhutanban, majd utazása végén megérkezik Bangladeshbe, ahol a Himalája hatalmas folyói a Bengáli-öbölbe ömlenek.
A filmek véletlenszerűsége, az esetlegesség, az izgalom, a kalandok megadják a nézőknek azt az illúziót, ami a személyes jelenlét érzetét keltheti. Michael Palin legújabb, készülő sorozatában, Európát fogja bemutatni. Az eddigi utazásai során készült fotók, rövidfilmek, valamint útinapló-részletek a saját honlapján tekinthetők meg.